amplio, gayrimenkul, real estate, hotel, geliştirme, development, turkey, değerleme
   
Leed Sertifikasyonu

Leed Sertifikasyonu (Enerji ve Çevre Dostu & Tasarımda Liderlik)

LEED sertifikası; dünyada en yaygın ve en güvenilir Yeşil Bina Sertifika sistemidir. Yeni bina inşasında veya mevcut bina renovasyonunda uygulanacak belli başlı sürdürülebilir tasarım kriterleri için geliştirilmiş bir puanlama sistemi olan LEED, Amerika Birleşik Devletleri Yeşil Bina Konseyi olan USGBCI ( U.S. Green Building Certification İnstitute) tarafından verilmektedir.

LEED sertifikası, yol gösterici ve standart bir sisteme bağlı olarak çevresel sürdürülebilirlik ve enerji verimliliğini sağlamaktadır. Klasik binalara göre sağlıklı, çevreye saygılı, işletme giderleri ile daha ekonomik ve kârlı olan yüksek performanslı binaları tanımlayan LEED Yeşil Bina Derecelendirme Sistemi, çevresel sürdürülebilir binaların tasarımı, yapımı, işletilmesi ve bakımı konularında bina sahipleri ve işletmecilerine pratik bir standart getirilmesini sağlar.

GBCI (Green Building Certification İnstitute) tarafından uygulanan sınavlar ile sertifikalandırılmış adaylar, “LEED Accredited Professional” veya “LEED Green Associate” olarak tanınırlar ve Sertifika aşamasında da yetkili danışman olarak çalışırlar.

 

Hilton Garden Inn İstanbul Golden Horn

Hilton Garden Inn İstanbul Golden Horn Hotel’i, binanın yerleşimi ve mimari süreçten başlayarak çevresindeki doğa ve dokuya uygunluğu ile LEED kriterlerine göre projelendirilmiştir

Yerel ekonomiyi desteklemek ve yakıt tüketimi kaynaklı çevre kirliliğini önlemek için proje maliyetinin %30’u yerel malzemelerden tercih edilmiş ve inşaat maliyetinin %30’u geri dönüştürülmüş malzemelerden oluşturulmuştur. Binanın arsa şekline göre oturumu ve güneş ışınlarını alma açısı değerlendirilerek, çatı alanlarında konumlanan solar paneller sayesinde 6 ay boyunca sıcak su güneş enerjisi ile temin edilmekte, güneşten maksimum fayda sağlanmaktadır.

Su tüketimini azaltmak için, peyzaj alanlarında az su tüketen yerel ve ortam koşullarına göre adaptasyon özelliği olan bitkiler tercih edilmiş, verimli bir sulama sistemi kullanılarak sulamada %70 oranında su tasarrufu sağlanmıştır.

Dünyada ilk defa Hilton markasının uyguladığı “%100 non smoking” yaklaşımı, LEED spesifikasyonları ile aynı kriteri benimsemekte, “%100 non smoking uygulaması” Hilton Garden Inn İstanbul Golden Horn Hotel’inde de uygulanmaktır.

Dünyada sadece 15 otelin sahip olduğu LEED Gold sertifikasyonunun değerlendirme kriterlerinin ana başlıklarını sayfanın aşağısında bulabilirsiniz.

 

Sürdürülebilir Arazi ve Alanlar

İnşaat sonunda oluşan kirliliğin giderilmesi, verimli toprak erozyonunun önlenmesi, projelerin toplu taşıma, park ve bisiklet alanlarına yakın konumlandırılması, doğal hayatın korunması.

 

Su Kullanımında Verimlilik

Yağmur sularının kullanılması, %40 su tasarrufu, tuvaletlerde az su kullanılması, kaynakların korunması.

 

Enerji ve Atmosfer

%30-50 enerji tasarrufu, güneş enerjisinden yararlanılması, binanın güneş ışığı alabilme konumu ve tasarımı, HVAC sistemi, otomasyon sistemi kullanılması, enerji harcamalarının düşürülmesi, enerji verimliliğinin sağlanması.

 

Malzeme ve Kaynaklar

Kullanılan malzemelerin kaliteli ve doğal olması, geri dönüştürülebilir atıkların toplanması, kaynakların yeniden kullanılması, tüketimin en aza indirilmesi.

 

İç Mekan Kalitesi

İç hava kalitesinin sağlanması, farklı termal konforların sağlanması, aydınlatma sisteminin ayarlanabilir olması.

 

Tasarımda Yenilikler

LEED kriterlerini geliştirebilecek tasarımlar, çevreye katkı sağlayabilecek yeni uygulamalara yer verilmesi.

   
 

©2012 tüm hakları Amplio Real Estate Investments'a aittir.